W dniu 19 września na obszarze leśnym w okolicy miejscowości Grudna, odbyły się duże ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu złotowskiego.

Ćwiczenia pod kryptonimem GRUDNA 2016 rozpoczęły się zbiórką na boisku szkolnym w Radawnicy, gdzie wyznaczono miejsce koncentracji sił i środków.

dsc_0011

Scenariusz ćwiczeń obejmował rozprzestrzeniający się pożar lasu na obszar 50 ha. Zastępy dysponowane do pożaru były sformowane w pięć plutonów ratowniczo-gaśniczych. Strażacy udający się do miejsca zdarzenia musieli usunąć z drogi powalone drzewa, a po dotarciu podjąć doraźne działania w celu ograniczenia rozwoju pożaru.

dsc_0037

dsc_0119

dsc_0153

p1020858

p1020900

W ramach zaopatrzenia wodnego na rzece Gwda zbudowane zostały dwa punkty czerpania wody.

dsc_0218

dsc_0253

Aby uskutecznić prowadzone działania i ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia, z bazy lotniczej w Krępsku zostały zadysponowane dwa samoloty gaśnicze, które po zrzuceniu wody wylądowały na doraźnym lądowisku w Debrznie Wieś aby uzupełnić środek gaśniczy, a następnie dokonać kolejnych zrzutów.

dsc_0126

Na potrzeby akcji zbudowany został sztab dowodzenia na bazie samochodu z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

dsc_0054

dsc_0283

W manewrach trwających blisko 5 godzin wzięło udział 25 pojazdów pożarniczych w sile 120 strażaków PSP i OSP, 2 samoloty gaśnicze, Służby Leśne, Policja oraz pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Złotowie.