Ćwiczenia na lodzie

Bardzo ciekawe i interesujące okazały się sobotnie ćwiczenia, które odbyły się na jeziorze Bąk w Okonku.

Celem ćwiczeń było nabycie praktycznych umiejętności przy ratowaniu osoby tonącej, pod którą załamał się lód. Trzeba przyznać, że pogoda tego dnia była idealna do tematu ćwiczeń, gdyż lód na jeziorze okazał się bardzo cienki i kruchy, dzięki czemu realnie odzwierciedliło to warunki prawdziwej akcji.

Na początku, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Złotowie, omówił wszystkie aspekty stosowane przy tego typu działaniach. Poruszone zostały zasady BHP oraz wytłumaczono jak używać sań przystosowanych do ratownictwa lodowego.

Po tej części strażacy z OSP Okonek, ćwiczyli w parach, wyciąganie osoby tonącej z użyciem specjalistycznego sprzętu należącego do JRG w Złotowie.

Jak się okazało, nie jest to w cale takie proste zadanie, o czym każdy przekonał się osobiście, wchodząc do zimnej wody, a następnie przebijając się przez popękany lód, by w końcu dotrzeć do tonącego i wydostać go na brzeg.

Na zakończenie, wszyscy spotkali się przy ognisku aby upiec kiełbaski i omówić zrealizowane ćwiczenia.

Patryk Szpura
zdjęcia: Marek Mikietyński

P1310006

P1310007

P1310003

P1310005

P1310004

P1310008

P1310009

P1310010