Kolejne plamy oleju

W minionym tygodniu w dniach 16 oraz 20 października strażacy z naszej jednostki dwukrotnie wyjeżdżali do zagrożenia związanego z wyciekiem substancji ropopochodnej.

Pierwsze z tych zdarzeń miało miejsce na Drodze Krajowej nr 22. Ropa, która wylała się z nieustalonego pojazdu, ciągnęła się od Lędyczka aż za Jastrowie w kierunku Szwecji.

W akcji wzięło udział kilka zastępów straży pożarnej, a działania strażaków polegały na posypaniu jezdni sorbentem w najbardziej newralgicznych miejscach tj. zakręty, skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Na pozostałym odcinku drogi, Służba Drogowa posypała jezdnię piachem co ograniczyło możliwość poślizgu.

p1020985

p1020987

Do drugiego zdarzenia doszło w czwartek 20 października. Tym razem w Okonku w rzece Czarnej pojawiła się tłusta plama.

Po dokładnym rozpoznaniu ustalono, że jest to najprawdopodobniej ropa, która wraz z deszczówką zaczęła spływać z jezdni do studzienek burzowych, a następnie do rzeki.

Przy pomocy odtłuszczacza, rozlana na jezdni substancja została zneutralizowana oraz dodatkowo przy wylocie kanalizacji deszczowej ustawiono zaporę sorpcyjną z balotu słomy.

W działaniach brał udział także zastęp z JRG Złotów.