W 2013 roku, strażacy interweniowali łącznie przy 92 zdarzeniach.
Na tą ilość zdarzeń składają się następujące typy interwencji:
 
POŻARY – 29 / w tym:
  • obiekty, pojazdy – 9
  • trawy, lasy, nieużytki – 8
  • przewody kominowe – 12
 MIEJSCOWE ZAGROŻENIA – 60 / w tym:
  • wypadki i kolizje drogowe – 28 ( osoby poszkodowane – 20, ofiary śmiertelne – 3 )
  • agresywne owady – 19
  • inne – 13
ALARMY FAŁSZYWE – 1
ĆWICZENIA – 2

 

POKRÓTCE PRZYPOMNIENIE NAJPOWAŻNIEJSZYCH AKCJI W 2013

Jedną z poważniejszych akcji na początku roku był wypadek drogowy w Lotyniu.

22.03.2013 zderzyły się tam dwa pojazdy: ciężarowy z osobowym. W wyniku tego jedna osoba została poszkodowana i aby wydostać ją z pojazdy trzeba było użyć sprzętu hydraulicznego tj. noże, rozpieracze.

W działaniach brały udział zastępy z Lotynia, Okonka, Szczecinka i Złotowa.

PA220009

PA220004

 25.03.2013 – Pożar piwnicy w Okonku przy ul. Chłopickiego.
Zapaliło się pomieszczenie piwniczne przy piecu centralnego ogrzewania. Strażacy aby ugasić pożar pracowali w aparatach oddechowych w dużym zadymieniu co częściowo utrudniło lokalizację ognia.

DSC00471 DSC00474

30.03.2013 – Wybuch gazu w budynku mieszkalnym.

W wyniku tego zajścia mężczyzna, próbujący podłączyć butlę, doprowadził do wybuchu nagromadzonego gazu w środku mieszkania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19.04.2013 – Pożar lasu Okonek-Chwalimie

Pożar powstał przy drodze. Palące się trawy przeszły na pobliski młodnik. Spaleniu uległo ok. 40 arów lasu. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji gaśniczej, ogień nie przeszedł dalej w głąb lasu. W akcji uczestniczyli strażacy z Okonka, Lotynia oraz Złotowa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

22.04.2013 Pożar zabudowań gospodarczych – Anielin

Była to najtrudniejsza i najdłużej trwająca akcja w roku ubiegłym. Pożar powstał ok. godziny 17, najprawdopodobniej wskutek zwarcia instalacji elektrycznej na słupie energetycznym. Najpierw zapaliła się trawa, następnie ogień przeszedł na wiatę gospodarczą gdzie znajdowały się maszyny rolnicze a chwilę później zajął sąsiadującą oborę, gdzie na poddaszu zapaliła się składowana słoma. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział 8 jednostek straży pożarnej w sile 13 zastępów. Akcja zakończyła się dopiero ok. godziny 1 w nocy.

Obraz 009 DSC00641

28.04.2013 Wypadek na trasie Okonek-Podgaje

W tym dniu w godzinach wczesno porannych, na łuku drogi, samochód dostawczy mercedes, którym jechało troje ludzi, uderzył w drzewo i złamał się na 3 części. Podróżujący zostali wyrzuceni z auta doznając poważnych obrażeń.  Strażacy wspólnie z zespołami Ratownictwa Medycznego udzielali poszkodowanym Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

DSC00651 DSC00660

12.06.2013 Wypadek na trasie Okonek-Lotyń

Zderzyły się ze sobą dwa pojazdy: osobowy VW, którym jechały 3 kobiety i ciężarowy MAN, przewożący 4 tonowy ładunek. 2 osoby z VW zostały poszkodowane i po zaopatrzeniu medycznym przewiezione do szpitala.

20130612_161814 20130612_162020

13.07.2013 Wypadek na trasie Okonek-Lotyń.

Tuż za Okonkiem, zderzyły się 3 samochody osobowe. 5 osób zostało poszkodowanych. Strażacy wspólnie z Ratownikami Medycznymi, udzielili im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA.

10.08.2013 Wypadek w centrum Okonka

Po raz drugi w tym samym miejscu w 2013 r, doszło do wypadku. O ile pierwszy był niegroźny tak w tym zdarzeniu 3 osoby zostały poszkodowane i wymagały hospitalizacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11.09.2013 Pożar mieszkania w Okonku.

W bloku na pierwszym piętrze, pod nieobecność lokatorki, zapalił się pozostawiony przez nią garnek z olejem. Ogień rozprzestrzenił się na aneks kuchenny. Konieczne było wyważenie drzwi do mieszkania aby ugasić pożar.

lotyn02 lotyn05

11.10.2013 Pożar piwnicy w Lotyniu

W piwnicy budynku wielorodzinnego doszło do pożaru. Ogień został szybko stłumiony jednak dym rozprzestrzenił się na korytarz i zaczął wdzierać się do mieszkań. Konieczna była ewakuacja pozostałych osób. Jeden z mieszkańców zatruł się dymem i stracił przytomność. Strażacy udzielili mu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy do czasu przyjazdu Ratowników Medycznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

06.12.2013 Zerwany dach magazynu

W tym dniu nad Europą szalał orkan „ksawery”. Silnie wiejący wiatr doprowadził do wielu zniszczeń. Również w Okonku przy ul. Lipowej wiatr wyrządził szkody w postaci zerwania blaszanego poszycia dachowego na obiekcie magazynowym. Przez ponad 2 godziny strażacy usuwali skutki tego zajścia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20.12.2013 Tragiczny wypadek na trasie Pniewo-Jastrowie

Ta data z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich służb ratowniczych jak i mieszkańców Okonka. W wyniku uderzenia samochodu osobowego w drzewo, trzech młodych mężczyzn w wieku 13, 18 i 20 lat poniosło śmierć na miejscu. Czwarty uczestnik wypadku, 17 letni mężczyzna, który również jechał tym pojazdem – przeżył. Aby go wydobyć strażacy z Okonka Jastrowia i Złotowa użyli narzędzi hydraulicznych. Ofiary to mieszkańcy Okonka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

WYDARZENIA W 2013

Tradycyjnie w noc sylwestrową strażacy zabezpieczali powitanie nowego roku w centrum Okonka. Do ich zadania należało również odpalenie fajerwerków z dachu domu handlowego.

22-24.01.2013 budowa „bezpiecznego lodowiska”

Aby okres trwania zimy przebiegł bezpiecznie, strażacy na prośbę burmistrza, wykonali bezpieczne lodowisko na byłym korcie tenisowym w Okonku przy ul. Wodnej.

DSC00575 (1) DSC00422

26.01.2013 Walne  zebranie sprawozdawcze

Początek nowego roku to również okres podsumowania poprzedniego. 26 stycznia w świetlicy remizy odbyło się walne zebranie sprawozdawcze, na którym podsumowana została działalność za rok ubiegły. Wręczono również odznaczenia „Za wysługę lat” oraz podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz OSP.

IMG_7541

Luty 2013

Tego miesiąca, do OSP w Okonku wstąpiło 3 nowych druhów: Robert Horyń, Witold Apanasewicz, Jan Koczela. W późniejszych terminach przeszli badania lekarskie oraz kurs podstawowy i ratownictwa technicznego, co pozwoliło im na uczestnictwo w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

5-7.04.2013 Odnowienie uprawnień ratownika

W tych dniach w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Kirach koło Zakopanego, odbył się kurs odnawiający uprawnienia ratownika KSRG. W kursie tym uczestniczył dh Patryk Szpura wraz druhem z OSP Lotyń – Patrykiem Morgiel. Obaj egzamin zdali pozytywnie tym samym przedłużając swoje uprawnienia o kolejne 3 lata.

DSC00110

05.05.2013 Strażacy na majówce

Podczas obchodów „okoneckiego dnia ziemi” na stadionie w Okonku, strażacy zaprezentowali samochody, którymi dysponują oraz wytłumaczyli wszystkim zainteresowanym ich wyposażenie. Ponadto najmłodsi mogli spróbować swoich sił w laniu wody z linii szybkiego natarcia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

17.05.2013 Powiatowy Dzień Strażaka

W 2013 roku, Powiatowy Dzień Strażaka odbył się na placu Komendy Powiatowej PSP w Złotowie. W uroczystościach wzięli udział strażacy z PSP oraz OSP z ternu powiatu Złotowskiego. Była to również okazja do wręczenia medali, wyróżnień, podziękowań oraz awansów na wyższe stanowiska służbowe. Wśród osób, które zostały nagrodzone, znalazł się dh Patryk Szpura z okoneckiej OSP, który z rąk Starosty Złotowskiego, otrzymał wyróżnienie „Strażak Roku 2012”. Ponadto jednostka OSP Okonek, otrzymała nagrodę pieniężną za zajęcie 2-go miejsca w przeglądach sprzętu silnikowego. Nagrodę tą odebrał Prezes OSP dh Tomasz Kubiak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czerwiec 2013 Ewakuacja w Przedszkolu oraz Szkole Podstawowej

Po raz pierwszy została przećwiczona ewakuacja uczniów oraz personelu w placówkach oświatowych tj. Przedszkole Publiczne oraz Szkoła Podstawowa w Okonku. Ćwiczenia te przebiegły bardzo realistycznie, gdyż korytarze zostały zadymione bezpiecznym dymem parafinowym, co utrudniło prowadzenie ewakuacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

08.08.2013 Nowy system alarmowania

W jednostce został zamontowany nowy system alarmowania. Od tego dnia oprócz syreny i pagerów, strażaków do akcji wzywają również telefony komórkowe, które z chwilą ogłoszenia alarmu rozdzwaniają się równocześnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

14.08.2013 ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego

W tym dniu zostały zorganizowane ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego, dla nowych strażaków, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z używaniem sprzętu hydraulicznego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

25.11.2013 Ćwiczenia na terenie PZZ

W godzinach popołudniowych odbyły się ćwiczenia na terenach Polskich Zakładów Zbożowych w Okonku przy ul. Kolejowej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z charakterystyką obiektu oraz przećwiczenie ewentualnego pożaru magazynu.

IMG_1809 IMG_1866