Pokazy Ratownicze na Majówce

W dniach 3-4 maja na stadionie miejskim w Okonku, odbywała się Majówka. Z tej okazji Ochotnicza Straż Pożarna w Okonku wspólnie z Urzędem Miejskim, postanowiła zorganizować pokaz akcji ratowniczej.

Zainscenizowany wypadek drogowy miał miejsce 4 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Na miejsce przybył zastęp Ratownictwa Technicznego z OSP Okonek oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. W środku rozbitego Forda znajdował się nieprzytomny kierowca. Brak skutecznego dostępu do poszkodowanego wymusił na strażakach użycie narzędzi hydraulicznych. Jeden ze strażaków dostał się do kierowcy przez rozbicie tylniej szyby. Osłonił go kocem, stabilizował górny odcinek kręgosłupa i cały czas starał się nawiązać z nim kontakt.

11a

W tym samym czasie pozostali strażacy zabezpieczyli teren zdarzenia oraz przystąpili do rozcinania karoserii samochodu. Po kilku minutach „walki” z blachami udało się utworzyć dostęp do kierowcy a następnie bezpiecznie wydobyć go na desce ortopedycznej poza pojazd, gdzie po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, został przekazany ratownikom medycznym z Zespołu Ratownictwa Medycznego.

21a

W dalszej części pokazu, wyważone zostały tylne drzwi oraz odcięty został dach. Na tym strażacy zakończyli swój pokaz a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

Warto nadmienić, że cały pokaz prezentowanej akcji ratowniczej, komentowany był na bieżąco przez naczelnika OSP Okonek – Marka Mikietyńskiego, który objaśniał zgromadzonej publiczności co dokładnie w danym momencie wykonują strażacy.

Patryk Szpura
zdjęcia: Tomasz Kiełtyka, Kacper Kaluta, Hubert Nowak
film: Patrycja Szczerbuk