Pożar przewodu kominowego – Lędyczek

W dniu 2 stycznia 2016 roku, o godzinie 20:22, nasza jednostka została zadysponowana do pożaru przewodu kominowego w miejscowości Lędyczek. W zgłoszeniu również była informacja o możliwym pożarze poddasza.

Po przyjeździe i rozpoznaniu, okazało się, że pali się tylko przewód dymowy w budynku wielorodzinnym.

Na poddaszu natomiast znajdował się druh z OSP Lędyczek, który przed przyjazdem zastępów straży pożarnej, nadzorował i zabezpieczał przewód dymowy przed ewentualnym pęknięciem i rozprzestrzenieniem się ognia.

Na miejsce przybyli również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej ze Złotowa oraz miejscowa OSP Lędyczek.

Działania ratowników były utrudnione, ponieważ wyczystka od przewodu kominowego, w którym przebiegał proces spalania sadzy była zamurowana.

Decyzją Kierującego Działaniem Ratowniczym, strażacy wykuli otwór w kominie u wylotu z pieca kaflowego, by skutecznie ugasić i wybrać palącą się sadzę.

Na czas prowadzonych czynności, lokatorzy musieli opuścić mieszkanie aby nie zatruć się gazami spalinowymi.

info., zdjęcia: Patryk Szpura