Wypadek i uderzenie pioruna w dom

Noc z 25 na 26 lipca przebiegła pod znakiem intensywnych wyładowań atmosferycznych oraz opadów deszczu. Strażacy z całego powiatu złotowskiego mieli dużo pracy związanej z panującą pogodą.

Dla druhów z OSP Okonek, pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godzinie 3:00. Na drodze krajowej nr 22, odcinek Podgaje-Lędyczek, doszło do wypadku drogowego.
Kierujący samochodem osobowym BMW, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w przód ciągnika siodłowego uszkadzając mu zbiornik z olejem napędowym. W wyniku uderzenia, ze zbiornika na jezdnię wyciekła ropa co doprowadziło do wpadnięcia w poślizg osobowej skody, która następnie uderzyła w tył naczepy.
Wszyscy kierowcy i pasażerowi opuścili swoje pojazdy o własnych siłach.
Na miejsce przybyły także zastępy straży pożarnej z OSP Podgaje oraz JRG Złotów.
Działania polegały na zabezpieczeniu wycieku paliwa z uszkodzonego zbiornika samochodu ciężarowego, neutralizacji z jezdni wyciekłej ropy oraz rozłączeniu akumulatorów we wszystkich pojazdach.
Na czas prowadzenia czynności, Droga Krajowa w tym miejscu była całkowicie nieprzejezdna, Policja wyznaczyła objazdy.
Akcja prowadzona była w godzinach 3:00 – 9:00

IMG_20140726_065240

Kolejne zgłoszenie dla ratowników z okoneckiej jednostki, wpłynęło o godzinie 8:30.
W Okonku przy ulicy Zdobywców Wału Pomorskiego, w nocy piorun uderzył w dach budynku mieszkalnego. Właścicielki nie było w tym czasie w mieszkaniu i o fakcie dowiedziała się rano od osób postronnych. Natychmiast po przybyciu na miejsce zaalarmowała straż pożarną.
Jak się okazało, w wyniku uderzenia pioruna, znacząco uszkodzony został komin oraz dachówki na całej powierzchni dachu. Ponadto, instalacja elektryczna również została naruszona. Wewnątrz mieszkania spalone zostały gniazda elektryczne oraz bezpieczniki.
W tym przypadku, działania polegały na zabezpieczeniu folią odkrytych powierzchni dachu, tak aby podczas deszczu, woda nie dostała się do środka.
Na miejsce został zadysponowany podnośnik hydrauliczny z JRG Złotów, z którego bezpiecznie prowadzono prace.