Ćwiczenia w Węgorzewie

28 maja na zaproszenie kolegów z OSP Lotyń, jednym zastępem (GCBA), udaliśmy się do miejscowości Węgorzewo na wspólne ćwiczenia z tematyki gaszenia pożarów.

W ćwiczeniach gościli również ochotnicy z OSP Łubowo (powiat szczecinecki) oraz strażacy z współpracującej z OSP Lotyń jednostki FF Mori (Niemcy). Nad całością ćwiczeń czuwali funkcjonariusze PSP w Złotowie.

Pierwsza część zajęć obejmowała zagadnienia związane z ewakuacją poszkodowanych strażaków oraz osób postronnych ze strefy niebezpiecznej. Tematykę ewakuacji przy pomocy taśmy ratowniczej przybliżył instruktor CFBT – st.kpt Cezary Jesionek oraz st. str. Mariusz Kwiecień z JRG Łobez.

IMG_8975

IMG_9143

Kolejnym etapem ćwiczeń był pożar pomieszczenia, gdzie strażacy obserwowali zjawisko rozgorzenia oraz doświadczyli jak wysoka temperatura panuje przy tego typu pożarach wewnętrznych.

Wypracowane przez lata techniki gaszenia pożarów wewnętrznych znacznie uległy zmianie i dzięki takim ćwiczeniom, wiemy jak ugasić rozwinięty pożar w środku pomieszczenia, minimalną ilością środka gaśniczego tak aby straty w wyniku zalania wodą ograniczyły się do minimum.

IMG_9049

IMG_9023

IMG_9068

IMG_9087

Ostatnim tematem omawianym przez st.kpt Cezarego Jesionek, był pożar butli z gazem propan-butan. Zaprezentowana została tu metoda bezpiecznego gaszenia ognia oraz dzięki kamerze termowizyjnej, można było zaobserwować jak zmienia się temperatura butli podczas pożaru.

IMG_9153

Na zakończenie, druhowie w zastępach polsko-niemieckich musieli przeprowadzić akcję ratowniczo-gaśniczą na terenie obiektu obory. Założenie to opierało się na wprowadzeniu strażaków do środka, zlokalizowaniu źródła pożaru, ewakuacji poszkodowanych strażaków oraz oddymieniu pomieszczeń.

IMG_9233

IMG_9255

IMG_9305

Całe to ćwiczenie miało za zadanie odzwierciedlić prawdziwą akcję ratowniczo-gaśniczą, łącznie z elementami dowodzenia, prowadzenia korespondencji radiowej z dyspozytorem Stanowiska Kierowania i współpracy z innymi podmiotami ratowniczymi tj. Zespołami Ratownictwa Medycznego.

Ćwiczenia zakończył i podsumował mł. kpt. Krzysztof Olczak  – Zst. Dowódcy JRG w  Złotowie, dziękując strażakom za zaangażowanie, a organizatorom za bardzo dobre przygotowanie.

IMG_9402

 

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA BARDZO DUŻEJ GALERII ZDJĘĆ

« z 9 »