Trzy pożary 27 lipca

W piątek 27 lipca zastępy OSP Okonek trzy razy były wzywane do pożarów.

O godzinie 10:50 dwa zastępy OSP Okonek oraz zastęp OSP Lotyń zostały zadysponowane do pożaru lasu w okolicach miejscowości Borki, Wilcze Laski.

Po przybyciu na miejsce potwierdzono pożar zrębu oraz lasu na powierzchni ok. 30 arów. W pierwszej kolejności ograniczono rozprzestrzenianie się ognia w głąb lasu, a następnie dokładnie dogaszono pogorzelisko.

Na miejsce przybyły dodatkowe siły i środki z powiatu złotowskiego tj. OSP Podgaje, OSP Pniewo oraz JRG Złotów, a także zastępy z terenu powiatu szczecineckiego: OSP Wilcze Laski oraz JRG Szczecinek. Działania strażaków wsparli również pracownicy służby leśnej.

Zdarzenie miało miejsce na terenie powiatu szczecineckiego.

Należy zaznaczyć, że straty mogły być o wiele większe gdyby pożar nie został tak szybko zauważony. W tym wypadku o zdarzeniu poinformowały kobiety, które zbierały w pobliżu runo leśne i natychmiast zaalarmowały straż pożarną.

Do następnego zdarzenia strażacy zostali zadysponowani podczas powrotu do jednostki. Zastęp GCBA alarmowo udał się do Brzeźnicy w gminie Jastrowie gdzie doszło do pożaru ścierniska. W chwili przyjazdu sytuacja została już opanowana przez inne jednostki.

Będąc jeszcze na miejscu pożaru w Brzeźnicy, Kierujący Działaniem Ratowniczym z PSP nakazał udać się naszemu zastępowi do pobliskiej Kolonii Brzeźnica gdzie mieszkańcy zauważyli zadymienie.

Zastęp bardzo szybko przybył na miejsce i ustalił pożar trawy wchodzący wgłąb lasu. Ogień został przygaszony przez świadków zdarzenia dzięki czemu nie zdążył się bardziej rozprzestrzenić.

Do pożaru doszło najprawdopodobniej w wyniku iskrzenia napowietrznej linii energetycznej.