Wieloletnią już tradycją, w ostatnią sobotę maja, z Poznania do Kołobrzegu wyruszył turystyczny pociąg specjalny – PIRAT.

Wypełnione dziećmi oraz rodzicami wagony pasażerskie, ciągnięte były przez zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni.

Pociąg w Okonku podczas swojej podróży zatrzymywał się dwukrotnie – rano o godzinie 10:00 w drodze do Kołobrzegu oraz wracając do Poznania, ok. godziny 19:45.

Strażacy z okoneckiej OSP, przybyli na dworzec PKP trzema wozami i dolali do lokomotywy wody, bez której zabytkowy parowóz nie dojechał by do celu. Postój trwał ok. 30 minut i przez ten czas, wszyscy zainteresowani oglądali zabytkową lokomotywę, bowiem podobna okazja aby zobaczyć tego typu parowóz na torach, powtórzy się dopiero za rok.

Wieczorem z uwagi, że jeden zastęp brał udział w zabezpieczeniu inscenizacji bitwy historycznej podczas Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego na Stadionie Miejskim w Okonku, w tankowaniu lokomotywy wodą, pomagali strażacy z OSP Lotyń.

Aby usprawnić działania, na rzece Czarnej przy ul. Wodnej zbudowany został punkt czerpania wody, gdzie wozy bojowe szybko się tankowały a następnie dowoziły wodę do parowozu.

Patryk Szpura
zdjęcia: Robert Horyń
P5310004

P5310005

P5310006

P5310013

P5310014