ALARMOWANIE

System alarmowania w naszej jednostce uległ gruntownej zmianie po modernizacji remizy. Wszystko działa oczywiście na tej samej zasadzie lecz zmiany dotyczą sprzętu alarmowego. A wygląda to następująco: Stara syrena napędzana silnikiem elektrycznym została wymieniona na nowe syreny elektroniczne w postaci czterech głośników szczelinowych o łącznej mocy 600W. Początkowo dźwięk nowej syreny był bardzo dziwny i nie każdy z mieszkańców wiedział co to tak naprawdę wyje ale po ok. tygodniu do systemu został wgrany dźwięk bardzo podobny do starej syreny i o wiele lepiej to brzmi.

Kolejnym atutem nowego systemy jest możliwość puszczania różnego rodzaju komunikatów o miejscowych zagrożeniach występujących na terenie miasta bądź innych ważnych dla mieszkańców komunikatów. Ważną zaletą tejże elektroniki jest działanie awaryjne bez zasilania prądem z sieci gdyż są wbudowane dwa akumulatory, które są w stanie pracować do ok. 20 alarmów bez stałego napięcia z sieci. Dokupione zostały także cztery dodatkowe pagery z serii DSP-93S i zastąpiono nimi dwa stare modele, które nie pracowały już w nowym systemie, a dwa kolejne dostali strażacy nie posiadający do tej pory odbiorników tego typu. I tak właśnie 14 druhów posiada indywidualne odbiorniki dzięki czemu w godzinach nocnych syrena może być nie uruchamiana a włączony tylko „Alarm Cichy” dla pagerów, by nie budzić niepotrzebnie mieszkańców wyciem syren.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od sierpnia 2013, w jednostce funkcjonuje dodatkowy sposób alarmowania strażaków jakim jest równoczesne dzwonienie na telefony komórkowe do wszytkich wpisanych osób na liście. Usługę tą świadczy firma alarmowanie.pl z Iławy.

Aby sytem mógł zacząć funkcjonować, konieczny był zakup terminala DTG-53, który w momecie załączenia syreny przez Stanowisko Kierowania w Złotowie, puszcza tzw. strzałkę do alarmowanie.pl, i tam po zidentyfikowaniu numeru, automatycznie uruchamia się proces równoczesnego dzwonienia na telefony komórkowe strażaków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od chwili włączenia syreny, do czasu rozdzwonienia się wszystkich telefonów strażaków mija ok. 10 sekund.

A jak to wygląda od strony strażaka ?

Strażak zapisuje w swoim telefonie komórkowym dwa numery: 896 796 907 oraz 34 34 01 100 o nazwie ALARM OSP i przypisuje do nich charakterystyczny dźwięk dzwonka np syrena, pager itd. W chwili kiedy zostaje ogłoszony alarm w jednostce, nie musi odbierać połączenia tylko słysząc przypisany dźwięk dzwonka udaje się do remizy. Ważne aby nie odbierać połączenia tylko je odrzucić lub nic nie robić. W przypadku nie odrzucenia połączenia system zadzwoni jeszcze raz po ok. 45 sekundach – jest to przypomnienie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniżej zamieszczam, stworzony przeze mnie dźwięk alarmu pagera firmy digitex, który można pobrać i ustawić sobie na dzwonek kontaktu. Polecam w szczególności wszystkim strażakom, którzy również korzystają z tego systemu alarmowania.

POBIERZ Aby pobrać dzwonek, kliknij prawym przyciskiem myszy na POBIERZ, a następnie zapisz element docelowy jako i wybierz lokalizację.