Ćwiczenia LAS – Nadleśnictwo Jastrowie

W dniu 27 kwietnia na obszarach leśnych w pobliżu miejscowości Brzeźnica Kolonia, odbyły się ćwiczenia zgrywające jednostek OSP i PSP  z terenu powiatu złotowskiego.

Scenariusz przygotowany przez funkcjonariuszy PSP oraz pracowników Nadleśnictwa obejmował rozprzestrzeniający się pożar zrębu w dwóch miejscach. Nim jednostki ochrony przeciwpożarowej wkroczyły do akcji, sprawdzono praktyczne wykorzystanie monitoringu przeciwpożarowego, którego centrum od niedawna znajduje się w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Złotowie.

P1020352

Zadania ćwiczących zastępów polegały na dojeździe do miejsca pożaru drogami wskazanymi przez pracowników Nadleśnictwa oraz podjęciu działań gaśniczych.

W ramach zaopatrzenia wodnego, na pobliskiej rzece Płytnica, zbudowany został punkt czerpania wody, który obsługiwali druhowie z OSP Pniewo i OSP Podróżna.

P1020330

Pozostałe zastępy z JRG Złotów oraz OSP: Jastrowie, Sypniewo, Okonek, Tarnówka, Święta i Krajenka, podzielone zostały na dwa plutony, które wymiennie prowadziły działania gaśnicze.

Akcję gaśniczą wspomógł również  samolot gaśniczy Dromader, który dokonał jednego zrzutu wody w rejon palącego się obszaru.

Po dokładnym ugaszeniu ognia, wszyscy ćwiczący udali się na posiłek zorganizowany przez Nadleśnictwo, a następnie Dowodzący Działaniem Ratowniczym podsumował i zakończył przeprowadzone ćwiczenia.

Patryk Szpura, zdjęcia: Marek Mikietyński