Pożar przewodu kominowego – Chwalimie

28 października o godzinie 18:30, zastępy GBA i GCBA z OSP Okonek, wspólnie z zastępem SHD-24 z JRG Złotów, zostały zadysponowane do pożaru przewodu kominowego w miejscowości Chwalimie.

Po rozpoznaniu, ustalono, że wewnątrz komina przebiega bardzo intensywny proces spalania nagromadzonej sadzy. Podjęte przez strażaków działania, polegały na ugaszeniu ognia za pomocą gaśnic proszkowych oraz piachu, a w dalszej części po zbiciu płomienia, wyczyszczeniu przewodu zestawem szczotek kominiarskich.

Z uwagi na zagrożenie przeniesienia się ognia na pobliski budynek gospodarczy, Kierujący Działaniem Ratowniczym, zadysponował na miejsce zastęp GBA z OSP Podgaje, którego zadaniem było rozwinięcie linii gaśniczych celem zabezpieczenia w/w obiektu przed zapaleniem się.

Ponieważ podczas prowadzonych działań występowało silne zadymienie oraz wysoka temperatura, strażacy prowadzący bezpośrednie działania gaśnicze, wykonywali czynności w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Ponadto do oddymienia pomieszczeń, użyty został wentylator oddymiający.

Patryk Szpura, zdjęcie: Marek Mikietyński

P1010564